2016-11-25

Sommelierzy: co sprawia, że woda wspaniale smakuje?

Kluczowymi elementami dla powstawania wrażenia dobrego smaku wg sommelierów są: zawartość minerałów, czystość wody oraz wiek jej powstania, natomiast jej jakość zależy od źródła, z którego woda jest pobierana oraz lokalnych czynników środowiskowych. Dotyczy to wód butelkowanych, jak i tych pobieranych z kranu. 

Skład mineralny wody opisuje się poprzez podanie oólnej ilości rozpuszczonych w niej składników mineralnych oraz zawartości jonów: wapnia, magnezu, chlorków, siarczanów, żelaza, fluorków, jodków oraz wodorowęglanów. Zrównoważony skład mineralny decyduje o wysokich walorach smakowych wody

Wode mineralną i źródlaną charakteryzuje jej pierwotna czystość – jest wydobywana spod ziemi, nieskazona bakteriologicznie i chemicznie; dodstkowo sposób wydobycia i butelkowania wód mineralnych spełnia najwyższe normy jakościowe, gwarantujac im krystaliczną czystość  źródła oraz spełniając normy zdrowotne i sanitarne. Spospby dystrybucj wody wodociągowej pozostawiąją cały czas wiele do życzenia.

 

2016-10-13

Magnez: kluczowy, choć niedoceniony 

Poprawia koncentrację, uspokaja, wspomaga działanie mózgu i całego układu nerwowego, chroni serce i pozostałe mięśnie, obniża ciśnienie, reguluje wykorzystywanie minerałów przez nasz organizm i metabolizm składników odżywczych. To tylko niektóre ze spełnianych przez niego funkcji. Czy to jakiś nowy "superlek"? Nic podobnego. Mowa o starym poczciwym MAGNEZIE. Prawdopodobnie najbardziej niedocenianym spośród minerałów kluczowych dla naszego życia i zdrowia. Jego rola w organizmie jest nie do przecenienia, dlatego nazywany jest "pierwiastkiem życia". Sprawdźmy w czym jeszcze może nam pomóc. 

Bezpieczne serce i mocne mięśnie

Dzięki temu, że reguluje poziom cholesterolu, magnez ma zbawienny wpływ na układ krwionośny i serce. Dzięki temu, że rozkurcza naczynia zapewnia napływ dobrze dotlenionej krwi. Oprócz tego obniża ciśnienie. Magnez zapewnia prawidłowe działanie mięśni. Zapobiega skurczom mięśni, zwiększa ich wytrzymałość i elastyczność. 

Spokojna głowa i dobry sen

Magnez reguluje działanie mózgu i całego układu nerwowego, wspomagając koncentrację. Zapewnia zdrowy sen, wspomagając produkcję melatoniny. Warto wiedzieć, że w sytuacjach stresowych trwających nawet kilka minut, organizm potrafi zużyć jego całe dzienne zapotrzebowanie. Dlatego w walce ze stresem jest niezbędny w większych dawkach. 

Zdrowe kości

Wszyscy wiemy, że dla zdrowych kości konieczny jest wapń. Ale mało kto wie, że bez odpowiedniego poziomu magnezu, przyswajanie wapnia nigdy nie będzie prawidłowe. Te dwa pierwiastki powinny iść we właściwie zbalansowanej parze. Za dużo wapnia obniża poziom magnezu i odwrotnie. Specjaliści zalecają zatem suplementację naturalnymi źródłami pierwiastków o zawarości wapnia do magnezu w stosunku 2:1. 

Skąd go czerpać?

Dzienne zapotrzebowanie na magnez to około 400 mg. Nie jest to dużo, ale w wysoko przetworzonej żywności, która dominuje w diecie współczesnego człowieka, trudno go znaleźć. Dlatego warto dostarczać go innymi sposobami. Jednym z nich jest picie wody z magnezem. To doskonałe rozwiązanie - rozpuszczone w wodzie jony magnezu nasz organizm przyswaja najłatwiej. Jeśli dodać, że magnez absorbuje się najlepiej w towarzystwie wapnia, potasu oraz witamin D i B6, butelka wody bogatej w magnez, może okazać się niezastąpiona.

 

2016-03-23

Osiem symptomów, że pijesz za mało wody

To stwierdzenie może wydawać się banalne, ale natura naprawdę wie, co dla nas najlepsze. Niestety często o tym zapominamy i skazujemy się na przykre dolegliwości. A możemy się pozbyć ich w najłatwiejszy sposób na świecie - szklanką zdrowej wody w odpowiednim momencie. Mówiąc obrazowo - woda działa na nasze ciało jak smar w dobrze naoliwionej maszynie. Poniżej znajdziecie kilka symptomów tego, że pijecie jej za mało. Jeśli obserwujecie któryś z nich u siebie - to znak, że czas zaprzyjaźnić się z naturalną wodą mineralną.

 1. Czujesz suchość w ustach

 Pierwszym objawem tego, że pijemy za mało wody jest suchość w ustach. Ale nie powinniśmy zwalczać jej słodzonym napojem. Tylko czysta, naturalna woda sprawi, że błona śluzowa w naszych ustach i gardle będzie jeszcze długo odpowiednio nawilżona. Dzięki temu zniknie przykre uczucie suchości, a trawienie, które zaczyna się właśnie w ustach od samego początku będzie przebiegać optymalnie.

 2. Twoja skóra nie jest sprężysta

 Kto nie chce mieć sprężystej i świetlistej skóry? To przecież największy organ naszego ciała i o jego kondycję należy dbać tak, jak o wszystko inne. Sucha i matowa skóra to oznaka odwodnienia. A odwodnienie to zmniejszona produkcja potu, dzięki któremu skóra pozbywa się toksyn i zanieczyszczeń. 

 3. Pieką Cię oczy

 Kiedyś nie spędzaliśmy tyle czasu przed ekranem telewizora i komputera. U wielu ludzie pojawiają się wobec tego dolegliwości związane z wysuszonymi oczami. Brak wody w organizmie to wysuszone kanaliki łzowe, które odpowiadają za nawilżenie oczu. Ale nie musimy biec do apteki po preparaty na "zdrowe oczy". Jeśli nie mamy poważnych dolegliwości, odpowiednia ilość wody, pomoże zwalczyć suche i przekrwione oczy. 

 4. Twoje mięśnie szybciej się męczą

 Ciało dorosłego człowieka to około 70 procent wody. Jej średnia zawartość w mięśniach jest jeszcze wyższa i wynosi nawet 80 procent. Za mało wody skutkuje więc spadkiem masy mięśniowej. Dlatego przed treningiem, w jego trakcie i już po zakończeniu musimy dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość czystej, naturalnej wody. Ale nie tylko sportowcy muszą być na to wyczuleni. Każdy kto wykazuje choćby minimalną aktywność fizyczną, powinien zdawać sobie sprawę, z tego, że bez wody będzie po prostu słabszy.

 5. Bolą Cię stawy

 Mało kto wie, że tkanka chrzęstna, która znajduje się w naszych stawach jest nawet pięciokrotnie bardziej gładka niż lód, a w 80 procentach składa się z wody. Dlatego jej niedobory to prosta droga do dolegliwości związanych z bólem i zwyrodnieniem stawów. Szklanka wody może nas uchronić przed naprawdę poważnymi problemami. 

 6. Chorujesz dłużej

 Woda w naszym ciele jest nieustannie zużywana. Dlatego jej wymiana powinna przebiegać właściwie. Bez odpowiedniej dawki płynu organizm nie jest w stanie optymalnie się oczyszczać. Skutkiem tego jest to, że dłużej chorujemy, gdy dopadnie nas grypa czy przeziębienie. Szklana wody to najlepszy sprzymierzeniec w walce z chorobą.

 7. Czujesz ogólne osłabienie

 Jeśli nie pijemy wystarczająco dużo wody, organizm "pożycza" ją między innymi z krwi. Wtedy transport tlenu do komórek nie przebiega w optymalny sposób. A mniej tlenu to senność i osłabienie. 

 8. Podjadasz 

 Organizm często myli odwodnienie z uczuciem głodu. To prosta droga do niepotrzebnego podjadania. Zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. Szczególnie nocne podjadanie niepotrzebnie przeciąża organizm. Dlatego zawsze warto mieć przy łóżku szklankę wody. 

2016-02-09

Notoryczne zmęczenie? Przyczyna może być inna niż myślisz!

Wszystkie badania wskazują, że Polacy to jeden z najciężej pracujących narodów. Nic dziwnego, że tydzień pracy za nami, a my czujemy się całkowicie pozbawieni energii. Zamiast planować na weekend masę ciekawych aktywności, myślimy tylko o tym, by "nic nie robić" i "w końcu odpocząć". Przyczyn notorycznego zmęczenia szukamy w nadmiarze pracy, problemach ze snem czy niewłaściwej diecie. Ale mało kto z nas myśli o tym, że może powodem braku energii jest nieodpowiednie nawodnienie organizmu, a właściwie to jego odwodnienie.

Woda = energia

Ile razy nawet po długim śnie, nadal czuliście ogromne zmęczenie? Albo po długim odpoczynku, nadal nie mieliście energii do działania? Na pewno nie raz. Brak energii w takiej sytuacji, może wynikać właśnie z odwodnienia. Dlatego warto uzmysłowić sobie, że każda wypijana szklanka płynu, ma dla naszego ciała kluczowe znaczenie, bo organizm nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo, jeśli jego gospodarka wodna jest zaburzona. Pierwszy objaw to spadek koncentracji, bo nawet niewielki ubytek wody wpływa negatywnie na działanie naszego mózgu. W przypadku większego odwodnienia zaburzeniu ulega praca narządów wewnętrznych - choćby nerek, które bez odpowiedniej ilości nie są w stanie optymalnie filtrować produktów przemiany materii. Toksyny nie są usuwane z organizmu, może dojść do nadmiernego zakwaszenia, a pierwszym rezultatem takiego stanu rzeczy będzie notoryczne zmęczenie. Dlatego szklanka wody co jakiś czas, może ustrzec nas przed takimi negatywnymi efektami.

Sprawdź co pijesz.

Nawet ludzie, którzy piją dużo płynów, mogą odczuwać skutki odwodnienia. Bo niezwykle istotna jest jakość tego co pijemy. Kawa czy gazowane, słodzone napoje nie są tym czego nasz organizm potrzebuje w pierwszej kolejności do właściwego działania. On potrzebuje dobrej, czystej wody, która zapewni odpowiednie nawodnienie już na poziomie komórkowym i dostarczy minerałów, których nasze ciało samo wyprodukować nie potrafi. Dlatego jeśli chcemy być w dobrej formie, powinniśmy jak najczęściej sięgać po pełną pożądanych składników wodę mineralną. Jedna szklanka może wiele!

2016-01-21

Włóż dziecku wodę do tornistra! To zaprocentuje

Byliście ostatnio w szkole podczas przerwy? Zresztą przypomnijcie sobie jak to wyglądało, gdy sami byliście dziećmi. Gwarno tam jak w ulu. Szczególnie młodsze dzieci, to prawdziwe wulkany energii, którą zużywają w ogromnym tempie. Dlatego kluczowa dla ich rozwoju jest odpowiednia dieta i to co jedzą i piją nie tylko w domu, ale i w szkole. Dlaczego włożenie dziecku do tornistra, butelki wody to dobry pomysł?

Dzieci potrzebują więcej wody

Zawartość wody w organizmie człowieka zmniejsza się wraz z wiekiem. U dzieci jest znacznie wyższa niż u dorosłych, dlatego ich zapotrzebowanie na wodę, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania i właściwego rozwoju jest większe. Wynika to nie tylko z jej zawartości w organizmie, ale przede wszystkim z tego, że dzieci szybciej się jej pozbywają, bo są po prostu bardziej ruchliwe niż dorośli. Aktywne dziecko czy nastolatek szybko traci wodę, a wraz z nią cenne składniki mineralne. Dlatego jej regularne dostarczanie jest kluczowe w zdrowej diecie młodego organizmu. Odwodnienie grozi spadkiem energii i zmniejszeniem koncentracji, tak ważnej w szkole. Woda idealnie gasi pragnienie - po słodkich napojach znów chce się pić, jest bezpieczna dla zębów i pozytywnie wpływa na przemianę materii. Warto zadbać o to by dzieci gasiły pragnienie wodą o zrównoważonym składzie. Wówczas minerały dostarczane są w całkowicie optymalnej dawce, która wspomaga ich rozwój, wzbogacając dietę m.in. o magnez, wapń i potas.

Przykład idzie z góry

Jeśli chcemy dawać naszym dzieciom, to co dla nich najlepsze, to musimy od początku kształtować zdrowe nawyki. Większość dzieci z ogromnymi oporami sięga po wodę, wybierając słodzone, gazowane napoje, pełne barwników i konserwantów, które ze zdrową dietą, nie mają wiele wspólnego. Nie dziwmy się, że dziecko przynosi do domu nietknięte drugie śniadanie, które przygotowaliśmy rano. Jeśli zaspokajało pragnienie kalorycznymi napojami pełnymi cukru - nie czuło głodu. Jeśli sami nie pijemy w domu wody, nie mamy co liczyć na to, że dziecko wybierze tę najzdrowszą dla niego substancję. Ale jeśli będziemy działać świadomie i konsekwentnie, dając dziecku dobry przykład, to w końcu picie wody stanie się dla dziecka naturalnym sposobem gaszenia pragnienia. Warto zachęcać je do regularnego picia wody podczas przerw czy na lekcjach wychowania fizycznego. Dlatego przed wyjściem dziecka do szkoły, warto włożyć mu do plecaka butelkę wody. Gdy poczuje pragnienie, będzie to pierwsze po co sięgnie a to zaprocentuje pożytkiem dla jego zdrowia.

2016-01-12

Sposób na przeziębienie? Woda mineralna!

Zmienna aura, którą mamy tej zimy za oknem, wyjątkowo sprzyja wirusom i bakteriom, które wywołują u nas infekcje. Oczywiście najlepiej zapobiegać niż leczyć, ale kto przynajmniej raz w roku nie ma do czynienia z przeziębieniem ręka w górę. Lekceważenie grypy czy nawet zwykłego przeziębienia, może przynieść przykre konsekwencje (nawet zagrażające życiu), dlatego należy właściwie postępować, gdy dopadnie nas choroba.

Woda zdrowia doda

Najważniejsze to bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarzy. A wśród nich jak mantra pojawia się stwierdzenie, że należy "pić dużo płynów". Dlaczego? Gdy dopada nas infekcja organizm zaczyna się bronić na wszystkie możliwe sposoby. Jednym z nich jest gorączka, która skutkuje zwiększonym wydzielaniem wody przez nasze ciało. Niewysoka gorączka to normalny mechanizm obronny, dlatego nie należy walczyć z nią za wszelką cenę. Wystarczy pamiętać o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów, bo niedobór wody tylko nasili nieprzyjemne objawy choroby. Woda zapobiega również wysuszaniu śluzówek, dzięki czemu ataki kaszlu są mniej dolegliwe, wydzielina z nosa jest łatwiejsza do usunięcia, a gruczoły śluzowe szybciej się oczyszczają. Oczywiście nie musimy ograniczać się tylko do czystej wody. Możemy (i powinniśmy) dostarczać ją organizmowi w różnych postaciach - herbaty z sokiem czy rosołu. Ciepłe napoje na pewno zadziałają kojąco na podrażnione gardło.

Równowaga mineralna

Podczas gorączki pocimy się bardziej niż zwykle, a wraz z potem pozbywamy się toksyn. Niestety pozbywamy się także minerałów i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego nie możemy dopuścić do zaburzenia równowagi mineralnej, bo skutkiem mogą być nasilone negatywne objawy, jak ból głowy, osłabienie czy rozdrażnienie. Szklanka niegazowanej wody mineralnej co jakiś czas, wspomoże usuwanie z organizmu szkodliwych elementów, bez utraty cennych składników mineralnych, kluczowych dla naszego zdrowia.

2015-12-30

Cel na 2016: Pić wodę - czuć się lepiej

Zerwać z nałogiem, zmienić pracę, prowadzić zdrowy tryb życia. To od zawsze najpopularniejsze postanowienia noworoczne. Jednak z wytrwaniem w ich realizacji bywa różnie. Pewnie dlatego, że stawiamy sobie od razu zbyt trudne i zbyt ogólne cele. Dlatego warto zacząć od czegoś prostszego, zamiast rzucać się na nomen omen "głęboką wodę". Nasza propozycja jest niezbyt trudna w realizacji i przede wszystkim korzystna dla zdrowia. Jaka? Jest to po prostu picie odpowiedniej ilości zdrowej wody, dzięki której będziemy czuć się lepiej. Dlaczego warto i jak to zrobić, dowiecie się poniżej.

Korzyści płynące z wody

Nasze ciało to przede wszystkim woda. Niestety wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że dostarczanie organizmowi zbyt małej ilości błyskawicznie i negatywnie odbija się na samopoczuciu. A wystarczy pamiętać o szklance wody mineralnej co jakiś czas w ciągu dnia, żeby:

- mieć lepszą koncentrację (nawet niewielki ubytek wody osłabia pracę mózgu i całego układu nerwowego, co skutkuje spadkiem koncentracji i rozdrażnieniem),

- mieć właściwą gospodarkę mineralną organizmu (woda mineralna dostarcza niezbędnych do funkcjonowania minerałów, których organizm nie potrafi sam wyprodukować, dzięki czemu organy wewnętrzne działają prawidłowo),

- mieć lepsze trawienie i utrzymać odpowiednią wagę (woda doskonale reguluje metabolizm oraz hamuje niekontrolowany apetyt, a oprócz tego oczyszcza organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii),

- mieć piękną skórę i włosy (nawet najlepsze kosmetyki działają tylko z zewnątrz, starając się zatrzymać wodę w skórze, woda działa "od środka"),

Zdrowe nawyki - zasada "ośmiu szklanek"

Jak każde noworoczne postanowienie, także wyrobienie sobie zdrowego nawyku picia wody, będzie wymagać odrobiny wysiłku. Jak to zrobić? Najprościej zastosować zasadę "ośmiu szklanek wody" dziennie. Czyli jeszcze przed śniadaniem i zanim sięgniemy po pierwszą filiżankę kawy czy herbaty, wypić szklankę wody mineralnej, a potem w miarę regularnych odstępach czasu, dostarczać organizmowi kolejne porcje wody. W pracy i domu warto mieć butelkę wody w zasięgu wzroku. Możemy nawet ustawić alarm w telefonie, by co jakiś czas przypominał o naszym zdrowym postanowieniu. Ani się obejrzymy, a nawyk picia wody wejdzie nam w krew, z korzyścią dla zdrowia i samopoczucia, których wszystkim w Nowym Roku serdecznie życzymy :)

2015-12-16

Najbardziej naturalny kosmetyk świata - woda

Która z nas nie marzy o olśniewającej, pięknej cerze? Szczególnie, że zbliża się ten wyjątkowy czas Świąt, Sylwestra i karnawału, w którym każda z nas chce wyglądać jak najlepiej. A piękna, promienna cera to klucz do wspaniałego wyglądu. Kremy, maseczki, skomplikowane zabiegi kosmetyczne - sposobów na utrzymanie skóry w dobrej kondycji jest wiele. Ale najprostszym z nich jest picie wody - to najprostszy i najdoskonalszy kosmetyk, który stworzyła natura. Kilka słów o jej dobroczynnym wpływie na wygląd znajdziecie poniżej.

Najprostszy kosmetyk świata

Woda to nie tylko substancja, która ugasi nasze pragnienie i dostarczy odpowiednich składników mineralnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To także najprostszy w stosowaniu "kosmetyk", dzięki któremu nasza skóra na dłużej zachowa wspaniały wygląd. Kremy, maseczki i inne kosmetyki działają na skórę z zewnątrz i oczywiście wydatnie pomagają utrzymać skórę w dobrej kondycji. Ale bez wody nasza cera, nawet z całą artylerią zabiegów straci na blasku i młodym wyglądzie.

Nawilżanie od wewnątrz

Nawet niewielkie ubytki w nawilżaniu od razu odbijają się na naszej cerze. Szorstkość, suchość to tylko pierwsze z brzegu przykłady. Długotrwałe utrzymywanie takiego stanu prowadzić może do zmarszczek czy celullitu. Z odsieczą przychodzą kosmetyki. Jednak kremy czy maseczki oddziałują na skórę tylko z zewnątrz. Ich podstawowe działanie to zatrzymywanie wody i zabezpieczanie skóry przed jej utratą. Ale tylko woda działa "od środka", a tą drogą odbywa się nawet 90 procent nawilżenia naszej cery. Jednak zachodzące w skórze procesy regulują stan jej nawilżenia w zależności od poziomu nawodnienia całego organizmu. A nasze ciało niestety nie potrafi magazynować wody. Dlatego należy regularnie dostarczać organizmowi jej odpowiednią ilość.

Jakość wody ma znaczenie

Wpływ na wygląd naszej skóry ma także to jakiej jakości wodę spożywamy. Naturalna woda mineralna jest dobrym wyborem. Regularne picie wody bogatej w odpowiednie składniki mineralne, potrafi poprawić naturalne nawilżenie skóry nawet o 15 procent. To tyle co wysokiej jakości kremy.

2015-12-09

Dlaczego picie wody zimą jest ważne?

Wielu z nas sądzi, że jesienią i zimą nie trzeba pić tyle wody, ile podczas cieplejszych pór roku. Po prostu mamy wrażenie, że nie chce nam się pić. Ale to złudne uczucie. Gdy za oknem ziąb, odpowiednie nawodnienie jest równie ważne, jak podczas gorącego lata. Dlaczego? Kilka powodów poniżej :)

 

Grzejniki na pełnej mocy 

Kaloryfery pracujące z pełną mocą, sprawiają, że powietrze w naszych mieszkaniach jest wysuszone. To prosta droga do odwodnienia, które może skutkować problemami z wysuszoną skórą i włosami. Choćby z tego powodu warto dbać o regularne uzupełnianie płynów w organizmie. Oprócz kremu warto sięgnąć po szklanka wody, która pomoże nawilżyć skórę i włosy "od środka". 

 

Spowolniony metabolizm

Gdy temperatura na zewnątrz spada, zwalnia także nasz metabolizm. Po prostu jesteśmy mniej aktywni fizycznie. Zimą pijemy zbyt mało wody i często doprowadzamy do odwodnienia. Dlatego zamiast kolejnej czekolady, lepiej sięgnąć po szklankę wody. Może się okazać, że wcale nie jesteśmy głodni, a spragnieni bo często mylimy ze sobą te dwa uczucia. Jeśli po kwadransie nadal będziemy czuć "ssanie" w żołądku, to dopiero wtedy warto sięgnąć po coś do jedzenia. 

 

Oczyszczanie organizmu

Zbyt niski poziom nawodnienia sprawia, że zimą nasz organizm ma większe trudności z pozbywaniem się toksyn. Receptą będzie dodatkowa szklanka wody. 

 

 

Zmęczenie i spadek odporności

Zimą pijemy zdecydowanie za mało wody, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ubytek tej substancji i minerałów, które dzięki niej dostarczamy, skutkuje spadkiem odporności (większa podatność na przeziębienia), obniżeniem samopoczucia i zmęczeniem. Najprostszy sposób na te dolegliwości to dodatkowa szklanka wody - w okresie zimowym, może zdziałać naprawdę wiele. 

 

 

 

 

2015-12-02

Woda gazowana bez obaw

Bąbelki, bąbelki i jeszcze więcej bąbelków! Wokół wody gazowanej narosło sporo mitów. Wielu z nas twierdzi, że jest ona niebezpieczna dla zdrowia i wybiera tę bez bąbelków. Jak naprawdę jest z wodą gazowaną? Wszystko wyjaśniamy poniżej.

Bąbelki bez obaw

Każdy zdrowy człowiek może pić tyle wody gazowanej ile zapragnie. Pod względem zdrowotnym nie ma żadnych różnic pomiędzy spożywaniem wody nasyconej dwutlenkiem węgla, a niegazowanej. Wybór rodzaju wody to kwestia gustu, estetyki i preferencji smakowych. Przede wszystkim woda gazowana drażniąc kubki smakowe powoduje szybsze orzeźwienie i uczucie "lepszego" gaszenia pragnienia. Jeśli ktoś lubi "bąbelki" i nie ma problemów "gastrycznych" może pić gazowaną do woli, bez żadnych obaw.

Kto powinien unikać wody gazowanej?

Jest jednak grupa osób, która powinna unikać wody z bąbelkami. Są to ludzie, którzy zmagają się z określonymi problemami zdrowotnymi. Po wodę niegazowaną powinny sięgać osoby cierpiące na nadkwasotę ( woda gazowana ma niższe PH, a zatem odczyn kwaśny), zaburzenia trawienia (także wrzody, bo działanie CO2 jest działaniem mechanicznym na ścianę żołądka, które zwiększa ryzyko podrażnienia), choroby gardeł i strun głosowych.

Nad ilością spożywanej wody gazowanej powinny zastanowić się także kobiety w ciąży (może zwiększać ryzyko zgagi - częstej dolegliwości w ciąży) i małe dzieci. W przypadku tych ostatnich chodzi przede wszystkim o kwestię "łapczywego picia" - podobnie jak przy szybkim jedzeniu czy żuciu gumy, do żołądka dostaje się dużo powietrza, które może powodować wzdęcia i uczucie dyskomfortu. U małych dzieci gaz dostający się do nosa, może także podrażniać śluzówkę, dlatego maluchom bezpieczniej podawać wodę niegazowaną.

2015-11-16

Dlaczego wybór wody, którą pijemy jest ważny?

Naukowcy szukający śladów życia w kosmosie, skupiają się właśnie na źródłach wody. Bo woda to życie. Ale wcale nie trzeba być naukowcem żeby widzieć, że jest podstawą naszego pożywienia. Trzeba jednak pamiętać, że woda wodzie nierówna, dlatego przy codziennych wyborach w rodzaju "Co mam pić?" czy "Jaką wodę dać dziecku?", warto oprzeć się na naukowo potwierdzonych dowodach.

Bezpieczeństwo konsumentów wody chroni szereg zasad i wymogów. Są one zawarte m.in. w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej1. Szczegółowo określono w nim pożądane: parametry mikrobiologiczne oraz chemiczne i każdy producent powinien bezwzględnie się do nich stosować. 

Jednym z kryteriów wyboru wody może być jej pochodzenie. Dlatego większość z nas pije naturalne wody mineralne lub źródlane. Oprócz nich dostępna jest także woda z kranu, dostarczana przez firmy wodociągowe. 

Najlepsze zdecydowanie są "królowe wód" – naturalne wody mineralne, które wydobywane są z wnętrza ziemi. Są izolowane geologicznie od zanieczyszczeń i mają wysoką zawartość kluczowych dla naszego zdrowia związków mineralnych. Wody źródlane i "kranowe" mają ich zdecydowanie mniej i są przydatne do codziennego spożywania i przygotowywania posiłków.

Wśród wód mineralnych istnieje podział w zależności od ogólnej zawartości minerałów:wody niskozmineralizowane (do 500mg/l), średniozmineralizowane (od 500mg do 1500mg/l) oraz  wysokozmineralizowane (ponad 1500mg/l). Wybór rodzaju naturalnej wody mineralnej, zależy od indywidualnych potrzeb każdego z nas.

 

1Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie naturalnych wód mineralnych, wód źródlanych i wód stołowych

2015-11-14

Ile wody potrzebujemy?

Woda to podstawowy składnik naszego organizmu. U kobiet to około 60, a u mężczyzn 65 procent wagi. Niestety często tym zapominamy i nie dbamy o odpowiednie nawodnienie organizmu. A powinniśmy przykładać szczególną wagę do tego ile i jakiej jakości wodę spożywamy każdego dnia.

Naturalny ubytek wody z organizmu rekompensujemy składnikami odżywiania, ale łatwo zakłócić bilans wody i doprowadzić do odwodnienia. Najbardziej narażone są na to małe dzieci, u których woda to 80 procent organizmu oraz osoby starsze, które słabiej odczuwają pragnienie.

Pierwszą naturalną oznaką odwodnienia jest pragnienie, które czujemy już, gdy utracimy zaledwie 1 procent zasobów wodnych organizmu. Okazuje się jednak, że samo zaspokojenie pragnienia nie wystarczy. W ten sposób uzupełniamy około 70 procent niedoboru. Resztę musimy dostarczyć organizmowi świadomie, pijąc wodę mineralną w niewielkich porcjach przez cały dzień. W ten sposób nie dopuścimy do odwodnienia i zadbamy o równowagę elektrolitową  w organizmie. Oczywiście w upalne dni i podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, np. podczas uprawiania sportu, po ugaszeniu pragnienia powinniśmy wypić wody dużo więcej. Wysiłek fizyczny to także utrata związków mineralnych i pierwiastków śladowych, które najlepiej uzupełnić wodą mineralną.

W oparciu o dane medyczne możemy stwierdzić, że dzienna dawka wody dla zdrowego dorosłego człowieka, który prawidłowo się odżywia wynosi od 2 do 2,5 litra. Zapotrzebowanie zwiększy się w zależności od naszej aktywności i warunków zewnętrznych.

2015-11-12

Jak pić wodę?

Sposób przyjmowania wody, jest nie mniej ważny jak jej ilość i jakość. Od tego w sporej mierze zależy nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Bilans wodny naszego organizmu opiera się o wodę pochodzącą z pokarmów i napojów. Dlatego warto zadbać o to, by 2/3 wypijanych płynów stanowiła woda, najlepiej bogata w minerały. Jak ją pić?

Dzień najlepiej zacząć od szklanki wody i powtarzać tę czynność aż do wieczora w równych odstępach czasu. Dlaczego należy pić wodę w niewielkich porcjach i powoli? Bo wypicie jednorazowo dużej porcji, spowoduje natychmiastowy przepływ przez układ pokarmowy i szybkie wydalenie bez korzyści dla organizmu. Zalecane jest również picie wody na kwadrans przed posiłkiem i nie wcześniej niż pół godziny po. Nie powinniśmy również pić płynów w trakcie jedzenia, bo dodatkowo obciąża to żołądek. Wypracowanie odpowiednich nawyków może zająć trochę czasu, ale na pewno zaowocuje lepszym samopoczuciem i przyniesie korzyści dla zdrowia. 

2015-11-10

Czy woda z kranu i woda mineralna to naprawdę to samo?

Woda, którą dostarczamy do organizmu powinna być pierwotnie czysta i bezpieczna w stosowaniu. Źródła wód mineralnych tworzą się, gdy wody przeciskając się przez podziemne warstwy absorbuje i rozpuszcza w sobie w obecności dwutlenku węgla zawarte w nich związki mineralne. Rezultatem procesu trwającego miliony lat, są chronione przed środowiskiem pokłady wodne znajdujące się w głębi ziemi.

Wody wodociągowe, potocznie zwane „kranówkami” pozyskiwane są z ujęć gruntowych (np. w Warszawie wodę pobiera się bezpośrednio z Wisły) i po procesie fizykochemicznego uzdatniania dystrybuowane są do naszych domów siecią wodociągową. Pomimo dobrych parametrów wody opuszczającej stację uzdatniania, swego rodzaju niebezpieczeństwem może być stan techniczny rur doprowadzających wodę do gospodarstw domowych: jeżeli rurociągi są podatne na korozję, w wodzie mogą pojawić się związki żelaza, które obniżają jej walory smakowe; dodatkowo w zanieczyszczonych rurach mogą namnażać się drobnoustroje.

Jeżeli zestawimy pozyskiwane z ekologicznie czystych terenów wody bogate w minerały, wytworzone przez naturę przed dziesiątkami tysięcy lat, wraz z uzdatnianą wodą gruntową - wybór konsumencki będzie oczywisty.

2015-11-09

Jaką wodę wybrać w sklepie?

Sklepowe półki uginają się pod ciężarem różnych rodzajów wód. Kiedy na zakupach staniemy przed alejką z wodami, może zakręcić się nam w głowie - wybór jest ogromny. Niestety codzienny pośpiech sprawia, że za mało uwagi przywiązujemy do tego co pijemy i w koszyku ląduje woda marki, którą najlepiej znamy z reklamy, albo ta która ma "ładną" etykietę. Większość z nas wciąż nie wie, że wybór wody jest ważny tak jak każdego innego produktu spożywczego. Wykorzystajmy różnorodność, którą oferują nam sklepy i wybierzmy to co dla nas najlepsze. Jak dokonać odpowiedniego wyboru? Poniżej kilka wskazówek.

Zanim włożymy butelkę do koszyka, rzućmy okiem na etykietę - może okazać się, że wcale nie kupujemy wody mineralnej, a źródlaną, albo stołową. Woda źródlana ugasi pragnienie, ale nie uzupełni niezbędnych składników tak jak mineralna. Jeśli szukamy wody nie tylko do codziennego picia, a nasze zdrowie leży nam na sercu, wybierzmy naturalną wodę mineralną. Jeżeli wodę mają pić wszyscy w rodzinie, warto wybrać tę o zbilansowanym składzie. Zrównoważona kompozycja minerałów sprawi, że woda będzie odpowiednia dla wszystkich.

Oprócz tego, że ma służyć naszemu zdrowiu, woda powinna nam też smakować. Tutaj najważniejsze są już nasze indywidualne upodobania. Mówi się, że woda nie ma smaku, ale w rzeczywistości każda ma swoje unikatowe walory. Pochwalimy się, że coraz większa liczba osób docenia delikatny smak Jurajskiej. 

2015-11-07

Dlaczego woda w butelce to dobry wybór?

Każdy, kto ceni sobie poczucie bezpieczeństwa i chce mieć pewność, że pije to co najlepsze, powinien zaprzyjaźnić się z wodą butelkowaną :) Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest bezpieczna jak żadna inna. Oto trzy podstawowe zalety, które sprawiają, że woda zamknięta w butelce jest dobrym wyborem. 

 

Po pierwsze - zdrowa

Woda z różnych przyczyn (choćby stan instalacji w naszych domach), może łatwo ulec zanieczyszczeniom, a butelka świetnie chroni ją przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego. Dzięki temu woda przez długi czas zachowuje swoje pierwotne wartości, które wyniosła ze źródła oraz nadaje się do spożycia. Oczywiście po otwarciu butelki, należy spożyć ja jak najszybciej, ale dopóki jest fabrycznie zamknięta, nic jej nie grozi.

 

Po drugie - godna zaufania

Ile razy zastanawialiście się w różnych sytuacjach, czy możecie napić się danej wody? Kupując wodę w butelce kupujemy pewność. Od razu wiemy kto ją wyprodukował, z jakiego źródła pochodzi i jaki ma skład. Dzięki temu wiemy, że woda spełnia wszelkie normy i możemy spożywać ją bez obaw.

 

Produkcję wody butelkowanej reguluje szereg przepisów i każdy rzetelny producent powinien bezwzględnie się do nich stosować. Nasza woda powstaje w oparciu najwyższe standardy i nowoczesne technologie, które sprawiają, że pierwszym człowiekiem, który ma z nią kontakt jest dopiero ten, ktory otwiera butelkę - nikt inny :)

 

Po trzecie - wygodna

Nie bez znaczenia jest fakt, że woda butelkowana jest wygodna w użyciu. Łatwo ją transportować, dzięki czemu butelka może towarzyszyć nam, w każdym miejscu i czasie, w którym jej potrzebujemy - w pracy, podczas uprawiania sportu czy na wakacjach (szczególnie w egzotycznych krajach najlepiej pić wodę z pewnego źródła), dając nam komfort i poczucie bezpieczeństwa.

2015-11-06

Maluchy i woda - jak wyrobić zdrowe nawyki?

Organizm człowieka to przede wszystkim woda. Jej zawartość zmniejsza się wraz z wiekiem, dlatego szczególnie ważne jakiej jakości wodę podajemy najmłodszym, których organizmy zawierają 75 procent tego składnika. Dzieci nie zawsze są w stanie powiedzieć nam, że czują pragnienie. Dlatego to dorośli muszą dbać o to by dziecko zawsze miało coś do picia. Czym najlepiej zaspokajać pragnienie maluchów? Oczywiście wodą. Jaką? Odpowiedź poniżej.

 

Co dla dzieci poniżej roku?

Od pierwszych dni życia dziecka należy kontrolować jakość wody, która jest wprowadzana do diety. Zarówno tej, którą spożywają karmiące matki, jak i tej, na bazie której przygotowujemy wszelkie inne produkty do spożycia przez dzieci - napary ziołowe, kleiki, zupki czy kaszki. Ze względu na to, że funkcje układu pokarmowego i moczowego niemowląt nie są jeszcze w pełni wykształcone, należy stosować wodę o niskiej zawartości minerałów (poniżej 500 mg/l). Taka woda jest dla nich najlepsza.

 

Powyżej roku - woda średniozmineralizowana

Ze względu na zwiększającą się z każdym dniem aktywność dzieci, ich zapotrzebowanie na mikro i makroelementy rośnie. Dlatego dzieciom, które skończyły pierwszy rok życia i mają dojrzalszy układ pokarmowy, możemy podawać wodę średniozmineralizowaną (powyżej 500 mg/l). Na bazie takiej wody powinniśmy także przygotowywać posiłki dla maluchów. 

 

Pełne energii starszaki

Dzieci dwuletnie i starsze to prawdziwe wulkany energii. Podawanie wody to najlepsze co możemy zrobić. Idealnie gasi pragnienie - po słodkim szybko znów chce się pić, reguluje trawienie i jest bezpieczna dla zębów. Warto zadbać o to by dzieci gasiły pragnienie wodą o zrównoważonym składzie. Wówczas minerały dostarczane są w całkowicie optymalnej dawce, która wspomaga ich rozwój, wzbogacając dietę o magnez, wapń, potas i wiele innych niezbędnych składników. 

 

Jakość wody

Każda woda, którą dajemy naszym dzieciom powinna pochodzić ze sprawdzonego źródła. Sprawdźmy na etykiecie czy zamieszczono tam wszystkie istotne informacje (o ujęciu, z którego pochodzi czy terminie przydatności do spożycia). Pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka daje nam pewność, że dajemy dziecku to co najlepsze.

2015-11-04

Nie tylko wapń i magnez. Co zawiera woda mineralna?

Pozytywny wpływ wody mineralnej na nasz organizm to oczywistość. Ale zastanawialiście się kiedyś skąd on się bierze? Jak mineralna działa na nasze ciało? I dlaczego jej picie jest takie ważne?

Odpowiedź jest prosta - nasz organizm nie jest w stanie sam wyprodukować kluczowych dla zdrowia pierwiastków i musimy na bieżąco czerpać je z zewnątrz. A woda mineralna to najłatwiejszy sposób ich dostarczania, bo dzięki wyjątkowemu składowi chemicznemu rozpuszczonych w wodzie minerałów są bardzo łatwo przyswajane przez nasz organizm.

Co tak naprawdę zawiera woda mineralna i jak działają jej składniki? Prześledźmy to na przykładzie naszej "Jurajskiej", która zawiera jony: wapnia, magnezu, sodu, chlorków, siarczanów, żelaza, fluorków, jodków oraz wodorowęglanów. Każde z nich pełnią inną funkcję w naszym organizmie. Jaką? Wszystko znajdziecie poniżej.

Wapń (Ca) - to podstawowy budulec kości i zębów, a jego niedobór może powodować osteoporozę. Oprócz tego wapń wspomaga: przewodzenie impulsów pomiędzy nerwami i mięśniami, krzepnięcie krwi i pracę serca. Jest szczególnie ważny dla dzieci, nastolatków i kobiet w ciąży, ale o jego odpowiedni poziom powinni dbać wszyscy.

Magnez (Mg) - wszyscy wiemy, że wpływa na pracę mięśni i bez niego łapią nas skurcze. Pomaga zachować równowagę systemu nerwowego i wpływa pozytywnie na nasz metabolizm.

Wodorowęglany (HCO3) - od nich w dużej mierze zależy trawienie. Dzięki nim żołądek i jelita utrzymują równowagę kwasową. Trawienie jest szybsze, a ryzyko zgagi i nadkwasoty zdecydowanie mniejsze.

Siarczany (SO42) - wchodzą w skład wielu enzymów, a oprócz tego zapewniają prawidłowe funkcjonowanie komórek.

Sód (Na) - bez niego nasze mięśnie nie pracowałyby prawidłowo i jest kluczowy w wymianie wody w komórkach naszego organizmu.

Potas (K) - reguluje poziom wody w komórkach i ogólnie płynów w organizmie, odpowiada za przesyłanie impulsów nerwowych i odpowiednie skurcze mięśni. Jego niedobór to gwarantowane osłabienie, spadek ciśnienia i nerwowość.

Chlorki (Cl) - bez nich komórki naszego ciała nie mogłyby funkcjonować, a dodatkowo są składnikiem kwasów trawiennych.

Fluorki (F) - zdrowe kości i zęby to jego zasługa.

Oczywiście samą wodą nie zaspokoimy całkowitego zapotrzebowania na mikroelementy - musimy również zadbać o właściwą dietę. Ale regularne picie wody o odpowiednim składzie, zapewni nam równowagę, której potrzebujemy.

2015-11-03

Woda na jesienne przygnębienie

Pochmurna listopadowa aura wpływa niekorzystnie na nastrój i naszą sprawność psychofizyczną. To szczególnie trudny czas dla osób wrażliwych na bodźce atmosferyczne. Senność, bóle i poczucie ogólnego zmęczenia i przygnębienia dopadają w tym czasie bardzo wiele osób. Mało kto wie, że odpowiednie nawodnienie może wydatnie pomóc przetrwać ten trudny czas. 

 

Nawodnienie to podstawa

Organizm dorosłego człowieka składa się w około 70 procentach z wody. A tę wydalamy nieustannie - oddychając czy pocąc się. Dlatego dla prawidłowego funkcjonowania naszego ciała, kluczowe jest odpowiednie uzupełnianie ubytków wody. Jeśli tego nie dopilnujemy szybko mogą pojawić się niekorzystne efekty w postaci senności, zmęczenia i ogólnego przygnębienia. Wynika to z tego, że nawet niewielki ubytek wody zaburza funkcjonowanie naszego mózgu. Stąd osłabienie, złe samopoczucie i inne niekorzystne efekty, o których wspomnieliśmy wcześniej. Oprócz tego zbyt niski poziom nawodnienia sprawia, że w nasz organizm nie wydala toksyn w optymalny sposób, a to bezpośrednio odbija się na naszym samopoczuciu i zdrowiu. Odpowiednia ilość wody bogatej w minerały, pomoże pokonać zmęczenie i zły nastrój.

 

Woda zwiększa ciśnienie

Na nasze samopoczucie ogromny wpływ ma także ciśnienie atmosferyczne. Podczas pogody takiej jak mamy teraz za oknem, wahania ciśnienia są szczególnie dotkliwe. Osłabienie i obniżenie nastroju to ich prosta konsekwencja. Szybko możemy pomóc sobie kawą, ale nie jest ona zalecana wszystkim. Łatwiejszym i zdrowszym sposobem jest wypicie wody. Im więcej jej w naszym organizmie, tym większe ciśnienie krwi, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

2015-11-03

Sposób na jesienne infekcje? Woda!

Za oknami złota, polska jesień, ale niestety sezon na przeziębienia i katar zbliża się wielkimi krokami. Na szczęście jest jeszcze czas, żeby się odpowiednio przygotować na atak jesiennych infekcji. Jednym z najprostszych, o ile nie najprostszym sposobem, jest utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia.

 

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Medycyna nie znalazła jeszcze skutecznego środka na tak prozaiczne dolegliwości, jakimi są katar i przeziębienie. Gdy już nas dopadnie, zostają tylko doraźne środki - leki z apteki zwalczają tylko objawy i pomagają przetrwać trudny czas kataru, gorączki, bólów gardła i głowy, ale swoje i tak musimy odchorować. Dlatego najlepszym sposobem walki z infekcjami jest do nich nie dopuścić. Trzeba zadbać o odpowiedni poziom witamin, unikać kontaktu z chorymi, często myć ręce. Wiemy o tym doskonale. Ale często nie zdajemy sobie sprawy, że jest jeszcze jeden prosty sposób na wzmocnienie odporności - odpowiednie nawodnienie! Optymalna wymiana płynów, a wraz z nimi toksyn i zanieczyszczeń pomoże zapobiec przeziębieniu. 

 

Co robić, gdy jednak dopadnie nas choroba?

"Woda, zdrowia doda" - to powiedzenia zna każde dziecko. Ale co tak naprawdę się za nim kryje? Otóż nasz organizm walcząc z infekcją, zużywa jeszcze więcej wody niż zwykle. W trakcie choroby jesteśmy bardziej narażeni na odwodnienie, które może skutkować np. wysoką gorączką. Dlatego w trakcie choroby należy szczególnie dbać o poziom nawodnienia. Picie odpowiedniej ilości płynów, pomoże szybciej uporać się z infekcją i złagodzi objawy choroby. Nawilżenie śluzówki jest szczególnie ważne podczas ataków kaszlu czy kataru. Niedobór wody w organizmie osłabionym chorobą, tylko nasili objawy przeziębienia. 

Oczywiście nie musimy ograniczać się tylko do czystej wody. Możemy (i powinniśmy) dostarczać ją organizmowi w różnych postaciach - herbaty z sokiem czy rosołu. Ciepłe napoje na pewno zadziałają kojąco na podrażnione gardło. Ale szklanka wody mineralnej co jakiś czas, wspomoże usuwanie z organizmu szkodliwych czynników bez utraty cennych składników mineralnych, kluczowych dla naszego zdrowia.

2015-11-03

Poznaj zasadę ośmiu szklanek dziennie

Wiemy już, że bilans wodny naszego organizmu opiera się o wodę pochodzącą z pokarmów i napojów. Dlatego warto zadbać o to, by 2/3 wypijanych płynów stanowiła woda - najlepiej o zrównoważonej zawartości minerałów. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że sposób w jaki pijemy jest równie istotny co ilość i jakość spożywanej wody. Od tego w dużej mierze zależy nasze zdrowie i samopoczucie. Jak pić wodę z korzyścią dla nas samych? O tym poniżej. 

 

Nie przesadzać z ilością na raz

Wiele osób, gdy poczuje pragnienie sięga po napój i szybko wypija dużą ilość płynu. To błąd. Dlaczego? Bo wypicie jednorazowo dużej porcji, spowoduje natychmiastowy przepływ przez układ pokarmowy i szybkie wydalenie bez korzyści dla organizmu.

 

Szklanka wody na początek dnia

Dzień najlepiej zacząć od szklanki wody i powtarzać tę czynność aż do wieczora w równych odstępach czasu. Wodę powinniśmy spożywać w niewielkich ilościach, ale często. W ten sposób nawodnimy organizm w optymalny sposób. 

 

Co z posiłkami?

Opinie na temat spożywania wody w trakcie posiłków są podzielone. Większość z nas sądzi, że picie podczas posiłków może obciążać żołądek i nie powinno się tego robić. Natomiast coraz większa liczba dietetyków uważa, że nie ma w tym nic złego. Pod warunkiem, że nie mamy problemów ze zdrowiem, jeśli tylko czujemy pragnienie i mamy na to ochotę, możemy wypić szklankę wody do obiadu. Szczególnie, że w trakcie jedzenia mamy po prostu chwilę czasu żeby sięgnąć po wodę. W ciągu dnia zdarza się o tym po prostu zapomnieć. 

 

Zasada "ośmiu szklanek dziennie"

Jak wyrobić sobie odpowiednie nawyki? Polecamy metodę, którą sami stosujemy i coraz więcej osób, dzięki niej dba o odpowiednie nawodnienie. Jest to zasada "ośmiu szklanek wody dziennie" - zaczynamy od samego rana (jeszcze przed śniadaniem), a potem w regularnych odstępach czasu dostarczamy organizmowi kolejne porcje wody. Choć na początku wyrobienie takiego nawyku, będzie wymagało nieco wysiłku, to szybko się przyzwyczaimy z korzyścią dla naszego zdrowia!